Samfunnsstyring
Regjeringen lar ikke budsjettene følge den reelle kostnadsutviklingen i forsvarssektoren, mener tidligere forsvarssjef Sverre Diesen.
Lise Åserud / NTB scanpix
Diesen: – Forsvarssjefen har et pengeproblem
Tidligere forsvarssjef Sverre Diesen mener sin etterfølger, Håkon Bruun-Hanssen, har et pengeproblem når han nå skal utarbeide sitt fagmilitære råd.
I en kronikk i Dagens Næringsliv i dag berømmer den frittalende tidligere forsvarssjefen Sverre Diesen forsvarsministerens beslutning om å sette i gang en totalgjennomgang av de militære kapasitetene. Dette skal munne ut i et fagmilitært råd, signert nåværende forsvarssjef Håkon Bruun-Hansen, om et år. Imidlertid mener Diesen det er et problem at våpensystemene som Forsvaret benytter har en grunnkostnad, blant annet gjennom infrastrukturbehov, noe som gjør at kostnadene bare vil gå marginalt ned om man får færre enheter av de samme systemene. Dette er situasjonen for stadig flere våpensystemer, mener han.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
YS ser mulighet for et godt lønnsoppgjør etter ny konjunkturrapport
Måling: Russere føler seg omringet av fiender
Forventer de største demonstrasjonene i USAs historie
Norge er annerledeslandet også i arbeidslivet
Konfliktløsningens tapte mulighetsrom
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess
LO og Ap-samarbeid i Stortinget: Spørsmål om innleierestriksjoner