Samfunnsstyring
Dilemma:I fire tiår har uroen mellom transpersoner og radikal feminisme ulmet. Er transbevegelsen i konflikt med feminismen? Eller er transidentitet bare et midlertidig blaff på veien mot et kjønnslikestilt samfunn?
Kampen om kvinneligheten
Fra å ha blitt sett på som et litt sært hjørne av likestillingskampen, kan transbevegelsen nå bli sentrum for den. Men er det mulig for transkampen å bli en del av feminismen? Eller er de to bevegelsene grunnleggende i konflikt med hverandre?
Konfrontasjonen var ikke mye til konfrontasjon, strengt tatt. Som de fleste gnisninger mellom transbevegelsen og feminister i Norge var den svært gemyttlig, i alle fall på overflaten. Denne vårkvelden i 2013 var det 8. mars-komiteens parolemøte i Oslo. Inne i møtelokalet var det en akseptabel mengde kvinner. Og en liten gruppe transpersoner.
Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd
99,- 750,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd
2835,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd
1,- 205,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd
2400,-
KJØP
Nylige artikler
Når politikken vingler, må noen andre stå støtt
Matprisene har falt: – Hvis dette fortsetter, blir det rentekutt i mars
Senterpartiet vil dele Nav i to: – Arbeidet må starte straks
Dette er kjernen i intelligente virksomheter
Maria Corina Machado deltar ikke på fredsprisutdelingen
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov