Samfunnsstyring
Det var i februar i år at Helsepersonellkommisjonen, ved leder Gunnar Bovim, presenterte sin utredning om behovene for personell og kompetanse i helse- og omsorgstjenesten fram mot 2040. – Denne figuren kan jeg snakke om i en uke, sier Bovim til Dagens Perspektiv.
Javad Parsa / NTB
Kompetansemangel med motsatt fortegn: Norsk helsevesen trenger verken flere leger, flere sykepleiere eller mer penger
Medisinen lederen for Helsepersonellkommisjonen Gunnar Bovim forskriver for norsk helse- og omsorgssektor er tydelig: Å utsette innbyggeres behov for helsetjenester.
Diagnosen han og kommisjonen stiller er også krystallklar: Vi har tilstrekkelig med leger og sykepleiere, men alt for få helsefagarbeidere. Vi må forhindre at private helseaktører tapper det offentlige. Og vi har for mange sykehus i grisgrendte strøk der det er lenge – og langt – mellom pasientene.
Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd
99,- 750,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd
2835,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd
1,- 205,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd
2400,-
KJØP