Ny EU-kommissær vil slå hardere ned på teknologi-kjempene
Kommende visepresident i EU-kommisjonen Teresa Ribera lover å slå like hardt ned på de store nettselskapene som sin forgjenger.
Avtroppende EU-kommissær Margrethe Vestager ble viden kjent for sin harde linje mot teknologikjemper som Apple og Google, som har fått bøter i milliardklassen.
Nå lover Ribera, som er utpekt til å overta Vestagers portefølje, å følge opp.
– Jeg vil kjempe for en kraftig håndheving av regelverket, lover hun i en skriftlig uttalelse til EU-parlamentet i forbindelse med godkjenningsprosessen av den nye kommisjonen.
EU har de siste par årene vedtatt både en digital markedslov (DMA) og en digital tjenestelov (DSA).
Tidligere i år startet kommisjonen en gransking av Alphabet, Apple og Meta for brudd på DMA-reglene.
Ribera lover også å slå ned på utenlandske selskaper som mottar statlige subsider, blant annet ved å hindre dem i å kjøpe opp europeiske selskaper eller delta i EU-anbud.
Nylige artikler
AfD revurderer Dexit-strategi
Er du en KI-robot – eller kanskje er du et menneske?
Brasil går til andre valgomgang etter overraskende Bolsonaro-seier
Når kuler og krutt erstattes av bits og bytes
Digitalisering: Førstelinjen forsvant ikke – den fikk vanskeligere oppgaver
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?
Når KI truer jobben: Slik holder du deg relevant