Nye BNP-tall: – Olje og gass redder norsk økonomi
Aktiviteten på norsk sokkel er skyhøy. Likevel vokste BNP i Fastlands-Norge bare med 0,1 prosent i andre kvartal, ifølge SSB.
– Veksten i fastlandsøkonomien har vært uvanlig svak det siste året, og denne utviklingen fortsatte i andre kvartal 2024, sier Pål Sletten, seksjonssjef for nasjonalregnskapet i Statistisk sentralbyrå (SSB).
Blant annet bidro nedgang i tradisjonelt fiske til å dempe BNP i Fastlands-Norge i andre kvartal. Dette forklares med at fangstkvotene er blitt redusert på viktige fiskearter.
På motsatt side bidro blant annet varehandel og kraftforsyning med å trekke opp veksten.
Vekst i olje og gass
Ute på sokkelen har det imidlertid vært økt aktivitet.
Sesong- og kalenderjustert volum i olje- og gassutvinning vokste 5,6 prosent i andre kvartal i år, og gassproduksjonen var høy for årstiden.
– Høy aktivitet i utvinningsnæringen førte til at samlet BNP, medregnet petroleumsvirksomhet og utenriks sjøfart, vokste 1,4 prosent, skriver SSB.
Foreløpige tall viser at antall sysselsatte utviklet seg flatt fra første til andre kvartal.
Nedgang uten olje og gass
Sjeføkonom Kyrre M. Knudsen i Sparebank1 SR-Bank, mener det er oljen som redder norsk økonomi for tiden.
– Den dempede utviklingen fortsetter dette kvartalet. Hadde det ikke vært for olje og gass, hadde vi hatt en nedgang i norsk økonomi og fare for resesjon, sier han.
– Det er altså olje og gass som redder økonomien nå, sier han.
Han tviler imidlertid på at de svake BNP-tallene er et signal om at økonomien vil slite framover.
– Vi ser imidlertid framoverskuende undersøkelser at veksten er i ferd med å ta seg opp og at forbruk og investeringer vil øke, sier han.
Nylige artikler
Støre vil ikke at bøndene skal sakke akterut igjen
Avgiftskuttene på drivstoff slo rett inn på prisene
Felleskjøpet-topp får ny rolle etter aksjeavsløring
Lederutvikling: Vi vet hva som virker – hvorfor gjør vi noe annet?
Folkehelse er også å ha noe meningsfullt å gå til
Mest leste artikler
Oppsagt kommunedirektør tapte i lagmannsretten – Kragerø kommune vant fullt ut
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
EUs likelønnsdirektiv kan gi ansatte rett til å sammenligne lønn
Kongshavn blir ny fergeterminal i Oslo: Ap og Frp raser mot avtalen
Ingvill Kvernmo om arbeidsmiljø og sykefravær: Hva holder folk i jobb?