Synspunkt
Synspunkt | Gro Hovde Fiksdahl og Bjørn Kjærand Haugland: Den nye normalen – fra best i verden til best for verden
Klimaeksperter påpeker at sommerens ekstremvær er i ferd med å bli den «nye normalen». Slike hendelser forsvinner ikke med det første, og er noe vi må tilpasse oss. Hva betyr så den nye normalen for næringslivet, spør Gro Hovde Fiksdahl og Bjørn Kjærand Haugland.
Gro Hovde Fiksdahl er direktør i BDOs konsulentavdeling og Bjørn Kjærand Haugland administrerende direktør i Skift – Næringslivets klimaledere.
Lyst til å sende oss et innlegg? Mailadressen er synspunkt@dagensperspektiv.no
SYNSPUNKT: Samfunns- og næringsliv opplever dramatisk endrede rammebetingelser på kort tid. I sommer ble juli den varmeste måneden som noensinne er registrert på verdensbasis, og de uvanlige værforholdene har vedvart inn mot høsten, med store vannmengder, flom og styrtregn.
Klimaeksperter peker på at dette er i ferd med å bli den «nye normalen». Ekstremværet forsvinner ikke med det første, og er noe vi må tilpasse oss.
Hva betyr så den nye normalen for næringslivet?
Det er på tide å utforme et nytt og inspirerende tankesett rundt den fremtiden vi vil skape – som samfunn. Menneskeskapte klimaendringer er her allerede, selv om vi så vidt har sett omfanget av konsekvensene på sikt.
Ekstremværet symboliserer dessverre hva vi kan vente oss mer av i tiden som kommer. Vi må ta tak nå for å forberede oss på fremtiden. Både vi i næringslivet, politikere og sivilsamfunnet må inspirere til endring og løfte frem nye forretningsmuligheter og bærekraftige løsninger.
Vil påvirke næringslivet
Klimarelaterte hendelser vil ha en bred påvirkning på næringslivet.
Noen bedrifter blir direkte rammet og påvirket av ekstremvær, for eksempel gjennom flom, skred, tørke, eller hetebølger. Andre blir indirekte rammet, som når forsikringskostnadene øker fordi områder blir mer flomutsatt eller man får økte råvarepriser grunnet ubalanser i økosystemer.
«Ekstremværet symboliserer dessverre hva vi kan vente oss mer av i tiden som kommer. Vi må ta tak nå for å forberede oss på fremtiden.»
Da er klimatretthet versus klima- og naturkrise en spagat vi må ut av snarest.
Det ropes om klima i hytt og vær, og mange kan virke å være lei av klimadiskusjonen.
Én av fire nordmenn tror ikke på menneskeskapte klimaendringer, og en Norstat-måling, gjort for Aftenposten i vår, meldte at klima kun var viktig for 15 prosent av velgerne, noe som årets valgresultat ser ut til å bekrefte. MDG mistet 1 av 3 velgere i Oslo, og også for de unge var klima blitt mindre viktig. Til sammenlikning var klima og miljø det aller viktigste for velgerne ved 2019-valget.
Vi kan lære av ekstremværet
Mest sannsynlig vil «Hans» få konsekvenser for hvordan bedrifter tenker om klimaendringer og ekstremvær.
I vår spurte Fremtind Forsikring 100 bedriftsledere hvordan de opplevde klimarisikoen i forbindelse med ekstremvær. Halvparten var usikre på om de måtte sette inn tiltak som følge av klimaendringene. Samtidig mente flertallet at de hadde god oversikt over egen «klimarisiko».
Sommerens ekstremvær har med stor sannsynlighet endret denne oppfatningen. Vi håper den fungerer som en motivasjon for å iverksette klimatiltak som monner.
Tid for «business statemanship»
For at vi skal oppnå denne transformasjonen, trenger vi næringslivsledere som tar det avgjørende steget videre. «Business Statemanship» innebærer å arbeide for allmenhetens interesser, det som gjør verden bedre, utover selskapets personlige interesser.
Vi trenger ledere som tydelig forstår næringslivets rolle i å løse samfunnsutfordringer, og som sørger for at bedriftene bidrar til løsninger.
Best for verden
Næringslivet trenger ledere som leder sine virksomheter til å bli best for verden, ikke bare best i verden. Snart vil klimagenerasjonen bli en del av næringslivet, og tre inn som endringsledere.
I mellomtiden må vi som sitter ved roret her og nå, navigere klimakrisen etter beste evne. Det skylder vi generasjonene som kommer etter oss.
Nylige artikler
Minst 40 ansatte i Norge mister jobben i Norsk Folkehjelp etter USA-nei
Det tomme universitetet
Melonis regjering har satt rekord i Italia
Grønt omdømme kan bremse grønn omstilling
Aschehoug-kjøp avklart – konsernsjef Mads Nygaard trer til side
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Tre spørsmål om endring
Tre spørsmål om motstand mot endring
Rune Bjerke og Helge Lund: Styrene må sette KI på agendaen