SYNSPUNKT
Synspunkt: Grønn innovasjon må ikke drukne i rapportering
Det er viktigere enn noensinne at næringslivet setter fart på den grønne innovasjonen. Mange bedrifter har imidlertid valgt en farlig strategi der de lar seg styre kun av lovgivning og krav fra myndighetene, blant annet om bærekraftrapportering (ESG).
Håkon Sæberg er partner og Managing Director i konsulentselskapet Simon-Kucher. Nicolai Broby Eckert er senior Partner og Co-Head Nordics samme sted.
SYNSPUNKT. Selv noen av de største bedriftene har fortsatt ikke erkjent at det ikke bare er politikere og myndigheter som krever bærekraftige løsninger. Det gjør forbrukerne også.
Forskningen i forbindelse med vår nye bok The Demand Revolution viser at bærekraft blir den neste globale megatrenden. I motsetning til tidligere megatrender, inkludert automatisering og digitalisering, drives imidlertid bærekraftstrenden av forbrukerne, ikke av næringslivet.
5 siste Synspunkt
-
Kvinner i Forsvaret: Den lange veien fra ekskludering til operativ styrke
-
Ondskapens irrganger
-
Politzek: I dagens Russland blir 14-åringer sendt til Sibir
-
Næringslivet kan ikke klage på kompetansemangel og samtidig holde studentene utenfor
-
Digitalt materiale på avveie er en stor utfordring for ledere, konsulenter og advokater
Forbrukerne krever grønne produkter og tjenester til overkommelige priser. Dette krever fundamentale endringer i hvordan selskaper tar sine produkter til markedet, og hvordan de ser på innovasjon. Bedrifter som har den nødvendige innovative kompetansen og den kommersielle kreativitet som skal til for å få de riktige bærekraftige løsningene ut på markedet til overkommelige priser, kan ifølge The Demand Revolution få en raskt voksende og lojal kundebase.
Tradisjonelt skapes megatrender hos tilbyderne som følge av teknologiske gjennombrudd, og innovasjonsparadigmet har hittil vært det samme: mer eller mindre heldige ‘first movers’, mange feilskjær – og deretter en rekke suksessrike bedrifter som kommer i kjølvannet av de første og tjener godt på å selge løsningene sine på markedet.
I motsetning til tidligere megatrender, inkludert automatisering og digitalisering, drives imidlertid bærekraftstrenden av forbrukerne, ikke av næringslivet
Med bærekraft-megatrenden ser vi allerede nå konturene av et nytt innovasjonsparadigme. Hvis man vil lykkes, kan man ikke vente for lenge. Man må være en first mover. På verdensbasis er etterspørselen etter bærekraftige produkter for øyeblikket større enn tilbudet. Det er bedriftene som raskest imøtekommer denne etterspørselen, som vinner. Og de vinner stort.
For norske virksomheter er det avgjørende at man ikke går i fellen med å bruke brorparten av ressursene på bærekraftsrapportering. Hvis man er så opptatt av å rapportere og dokumentere at man i realiteten setter den grønne innovasjonen på pause, risikerer man å havne fatalt på etterskudd i den internasjonale konkurransen.
Nylige artikler
Vet du hvem som er toppsjefer i de 50 største selskapene på Oslo Børs?
En kommisjon for etterpåklokskap og gapestokk etter Epstein
Tviholder på toppsjefene – laveste utskiftning på 17 år
KS: Kommuneøkonomien har blitt bedre
Kvinner i Forsvaret: Den lange veien fra ekskludering til operativ styrke
Mest leste artikler
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Nå skal Høyesterett klargjøre det ulne begrepet «særlig uavhengig stilling»
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Slik kan du jobbe for å prøve å unngå å gå i prosjektfellene: Lær av Martin Revheims erfaringer.