Synspunkt
Synspunkt | Hans-Erik Skjæggerud: Jo mere vi er sammen, jo bedre skal det bli
Det norske arbeidslivet hviler på tre solide stolper, som vi kaller for trepartssamarbeidet. Disse tre gjør at vi står stødig når pensjon, særaldersgrenser, arbeidsmiljøloven eller andre saker som angår deg og meg, skal endres, skriver Hans-Erik Skjæggerud.
Hans-Erik Skjæggerud er leder av arbeidstakersammenslutningen YS.
Lyst til å sende oss et innlegg? E-post-adressen er synspunkt@dagensperspektiv.no
SYNSPUNKT: I dette trepartssamarbeidet har vi regjeringen, vi har representanter fra arbeidsgiversiden og vi har representanter for arbeidstakersiden.
Hver for oss tar vi med oss nyttige innspill som bidrar til at vi får lagt frem hvordan endringene vil treffe medlemmene våre, og hvordan vi kan finne gode løsninger som er til det beste for alle.
For en som meg er dette intet mindre enn vakkert, og det gjør at når jeg møter bekymrede eller urolige medlemmer, så kan jeg si at dette skal jeg ta med meg videre inn i dialog med partene i arbeidslivet.
Det er som en slags vennegjeng som består av ni venner, hvor vi kan være uenige, men vi er alltid enige om å snakke sammen og komme frem til gode løsninger.
Et vennskap som settes på spill
Så hva skjer da, når den ene i vennegjengen plutselig bare snakker med to av de andre partene? Ja, de er kanskje litt større og snakker med utestemme, men de er ikke noe viktigere enn oss andre.
Det som skjer, er at dette vennskapet settes på spill. Du kan kanskje tenke at det blir litt færre å snakke med og litt uvennskap kanskje ikke er så farlig, men det er det.
For som alle som har arbeidet med mangfold, vet så holder du utenfor noen av synspunktene og forslagene til løsning mister du viktig innspill fra parter som representerer medlemmer ingen andre representerer, som blir truffet av endringer på en måte ingen av de andre gjør, og som vil kunne få store konsekvenser for kanskje akkurat deg.
Muligheten for at vi står skulder ved skulder om de avgjørelsene som til slutt tas, forsvinner også når regjeringen ikke snakker med alle i gjengen.
Det å snakke med kun to av partene er akkurat det regjeringen har gjort litt for ofte de siste årene. Systematisk og metodisk har regjeringen, med Støre i spissen, i hovedsak vendt seg mot LO og NHO. Samtidig har de lukket øyne og ører for at denne vennegjengen de snakker pent om består av flere.
Utfører enormt viktige jobber
Vi i YS representerer nærmere 250.000 arbeidstakere i Norge. Det er altså 250.000 arbeidstakere som jobber i bransjer og sektorer så viktige som helse og omsorg, forsvaret, tollere, yrkessjåfører og lærere.
Det er arbeidstakere som bidrar til at Norge går rundt, hver eneste dag. De sørger for at det serveres mat på sykehus og for at grensene våre er sikre. De sørger for at vi kan sette oss på en buss til jobb, og de passer på barna våre, enten det er på skolen eller i barnehagen.
Våre medlemmer gjør at flyene kommer frem. Vi har vektere som bidrar til å trygge deg og meg og verdiene våre, og dessuten har vi medlemmer som sikrer grensene våre.
«Mange forteller meg at Nav ikke er godt nok rustet til å skulle ta imot mange arbeidstakere om vi plutselig ser en økning i antall arbeidsledige.»
Forbundene i YS organiserer folkene i Nav og mange andre statlige etater som gjør at samfunnet går rundt. Våre medlemmer er over alt i norsk arbeidsliv og de gjør enormt viktige jobber for sine arbeidsgivere, arbeidsliv og samfunnet. Og de må selvsagt lyttes til.
Akkurat som vennskap må pleies, må også regjeringen være seg bevisst at de må pleie alle hovedorganisasjonene i trepartssamarbeidet.
De som har minst
Nå står vi med beina plantet i dyrtid. Rentene stiger, matprisene går opp, og lønningene går ned. Norges Bank gjør det den kan for å få inflasjonen under kontroll, med det resultat at det går hardest utover de som har minst.
Svaret på denne utfordringen er ikke å lene seg tilbake, men å snakke med alle partene i arbeidslivet. Vennene som kan fortelle akkurat hvor skoen trykker.
Det våre medlemmer i YS forteller meg, er at forbedringer i for eksempel bostøtte hadde gjort mye, spissing av barnetrygden og gratis skolefritidsordning hadde vært uvurderlige bidrag. Mange forteller meg at Nav ikke er godt nok rustet til å skulle ta imot mange arbeidstakere om vi plutselig ser en økning i antall arbeidsledige.
Og hvordan skal vi sikre at ungdomsgarantien faktisk fungerer for de som trenger den?
Vi i YS er klare til å bidra inn i dette arbeidet og mange andre viktige prosesser vi nå skal inn i. Vi ser frem til å representere våre 250.000 medlemmer overfor regjeringen slik at vi kan få på plass gode ordninger. Ikke minst ser vi frem til å være mer sammen med alle vennene våre igjen.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse