Annonse
Ved reiser til annet sted enn det faste arbeidsstedet utenom normal arbeidstid må det foretas en konkret vurdering.  Foto: iStock.
Juristene svarer

Har jeg krav på ekstra betaling for reiser til kunder og møter utenfor kontoret?

Spørsmål: I min jobb må jeg ofte reise utenom vanlig arbeidstid til kunder og i møter andre steder enn kontoret. Er tiden jeg bruker til dette å regne som arbeidstid, og vil jeg ha krav på ekstra betaling?

Svar: Definisjonen av hva som er arbeidstid er formulert i arbeidsmiljøloven § 10-1 slik at den tid arbeidstaker står til disposisjon for arbeidsgiver er arbeidstid, og den tiden arbeidstaker ikke står til disposisjon er arbeidsfri.

Les resten med abonnement fra
Velg det abonnementet som passer best for deg. Priser fra:
1,-
Prøv nå
Ingen bindingstid
Jeg har allerede abonnement
Vil du ha regningen rett til bedriften? Klikk her
Annonse
Annonse