Annonse
Jeg skal ansette en arbeidstaker midlertidig etter arbeidsmiljøloven § 14-9 (2) f), for en periode på tolv måneder.  Foto: ljubaphoto/iStock
Juristene svarer

Kan jeg avtale prøvetid for en midlertidig ansettelse?

Spørsmål: Jeg skal ansette en arbeidstaker midlertidig etter arbeidsmiljøloven § 14-9 (2) f), for en periode på tolv måneder. Det er første gang jeg benytter meg av denne adgangen til å ansette midlertidig, og jeg holder nå på med å utforme arbeidskontrakten.

I den forbindelse lurer jeg på om jeg har anledning til å avtale prøvetid med den ansatte, på samme måte som for fast ansatte. Er det i så fall noen begrensninger i perioden som kan avtales?

Les resten med abonnement fra
Velg det abonnementet som passer best for deg. Priser fra:
1,-
Prøv nå
Ingen bindingstid
Jeg har allerede abonnement
Vil du ha regningen rett til bedriften? Klikk her

Spør juristene

Har du spørsmål om arbeidsrett?

Har du spørsmål om arbeidsrett? Send de til oss ved å klikke her.

Les alle spørsmål og svar her!


Annonse

Spør juristene

Har du spørsmål om arbeidsrett?

Har du spørsmål om arbeidsrett? Send de til oss ved å klikke her.

Les alle spørsmål og svar her!


Annonse