Arbeidsliv
Arbeidsledighet skaper gründere
Mer enn halvparten av dem som starter egen bedrift har tidligere mistet jobben.
Det viser en ny forskningsrapport som seniorforsker Knut Røed og kollega Jens Fredrik Skogstrøm ved Frischsenteret har utarbeidet.
– Vi ville finne ut hvor stor del av entreprenørskap i Norge som skyldes at man ble dyttet inn i det gjennom å miste jobben, forteller Røed til Dagens Næringsliv.
Deres studier viser at arbeidsledighet øker sannsynligheten for å starte egen virksomhet med 155 prosent for menn og 180 prosent for kvinner. Dette er en langt tydeligere sammenheng enn tidligere undersøkelser har vist.
– Svært mange bedrifter blir startet opp fordi noen har mistet jobben, sier Røed til DN.
Analysen viser også at virksomhetene som startes av tidligere arbeidsledige, klarer seg godt, selv om gjennomsnittsinntekten er litt lavere enn blant dem som starter opp uten å ha vært ledige først.
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.