Arbeidsliv
– Bør klage inn lønnsforskjeller
Forbundsleder Lisbeth Normann i Norsk Sykepleierforbund oppfordrer flere til å klage inn urettferdige lønnsforhold til Likestillingsombudet.
En kvinnelig SFO-leder i Fredrikstad kommune vant nylig fram med sin klage på at mannlige lederkolleger i tekniske etater i kommunen var bedre lønnet. Nå oppfordrer Normann sine medlemmer til å klage inn ulikelønn.
– Dette var en svært viktig avgjørelse, og en seier for likelønnssaken. SFO-lederen har gått i bresjen og vist hva likelønn handler om. Det skal hun ha all ære for, sier Normann.
SFO-lederen hadde 25.000 mindre i lønn enn sine mannlige kolleger, til tross for likt ansvar, kompetanse og erfaring. Hun har i tre år kjempet for likelønn og fikk til slutt medhold for sin sak både hos Likestillingsombudet og hos Likestillingsnemnda.
– Mange kan være i samme situasjon som SFO-lederen i Fredrikstad. De bør vurdere å ta saken videre til Likestillingsombudet, sier Normann.
Hun håper kommunesektorens arbeidsgiverorganisasjon KS og Fredrikstad kommune støtter opp om Likestillingsnemndas vedtak.
– Jeg vil oppfordre KS, som er et talerør for kommunene, til å støtte opp om en slik positiv sak for likelønn. De må se på vedtaket som et fremskritt og ikke motarbeide det gjennom en anke, sier Normann. (©NTB)
Nylige artikler
Ny rapport: Kjønnene vil være likestilt først om 171 år med dagens tempo
FN får ny generalsekretær, men hvem blir det?
AfD kan gjøre nytt brakvalg ved Østersjøen – marerittscenario for Merz
KI mangler ikke magi, den mangler infrastruktur
Opptellingen ferdig i Sverige – rødgrønn seier
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Ståle Solbakken om ledelse, kultur og VM-frykt i landslaget
Ståle Langvik om PISA 2025: 10,4 prosent av norske elever var ikke med i testen
Mener multikulturell ledelse blir den største lederutfordringen
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling