Arbeidsliv
Finansminister Siv Jensen (Frp) og statsminister Erna Solberg (H) under en pressekonferanse i Oslo den 25. januar.
Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix
De blåblå bruker mindre mot ledigheten enn de rødgrønne
Dagens regjering bruker langt mindre penger på krisetiltak mot arbeidsledighet enn den forrige regjeringen gjorde under finanskrisen, til tross for at ledigheten er dobbelt så høy nå.
Etter finanskrisen bevilget de rødgrønne 20 milliarder kroner til ekstraordinære arbeidsledighetstiltak, skriver
Klassekampen. Da var det 66.000 arbeidsledige personer, ifølge tall fra Statistisk sentralbyrå.
I høst bevilget Høyre/Frp-regjeringen fire milliarder kroner til ekstraordinære arbeidsledighetstiltak. Samtidig var det 127.000 arbeidsledige personer i Norge.
– Totalt sett føres det en mer ekspansiv politikk nå, men den politikken kunne vært langt mer sysselsettingsorientert, og krisepakken som kom i høst, kunne vært større, sier økonomiprofessor Knut Røed ved Universitetet i Oslo til avisen.
Statssekretær Paal Bjørnestad (Frp) i Finansdepartementet synes sammenligningen med finanskrisen er søkt. Han mener regjeringen samlet sett gjør mye for å bekjempe ledigheten.
– Tiltakspakken inneholder tiltak som er direkte rettet mot landsdelene som er hardest rammet, og som kan reverseres når ledigheten igjen snur. Pakken utgjør kun en liten del av virkemidlene for å øke sysselsettingen, sier Bjørnestad.
Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd
99,- 750,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd
2835,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd
1,- 205,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd
2400,-
KJØP
Nylige artikler
EUs tvilsomme strev for å redde Ukraina
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet