Arbeidsliv

Er en muntlig arbeidsavtale tilstrekkelig?

Juristene svarer.

Publisert Sist oppdatert

Spørsmål: Jeg driver et lite selskap, og nå har jeg behov for litt ekstra hjelp på arbeidsplassen. Jeg har derfor snakket med en nær venn, og vi er enige om at jeg skal ansette han i en kort periode på tre uker.

Vi har blitt enige om de nærmere vilkårene muntlig, for å gjøre det så enkelt som mulig, men for ordens skyld lurte jeg på om det er tilstrekkelig?

Svar: Loven oppstiller krav til skriftlig arbeidsavtale i alle arbeidsforhold, jf. arbeidsmiljøloven § 14-5. En muntlig arbeidsavtale er derfor ikke tilstrekkelig.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv - nye saker på nett hver dag og 8 papirmagasiner i året. Alle abonnenter gir tilgang til alle artikler og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg nett og papir. Vi har disse tilbudene:

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 715,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2700,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 199,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2290,-

KJØP

Powered by Labrador CMS