Arbeidsliv

Du har krav på sykepenger, selv i en deltidsstilling, skriver Dagens Perspektivs juristpanel.

Har du krav på sykepenger i deltidsstilling?

Dagens Perspektivs juristpanel svarer på lesernes spørsmål om arbeidsrett.

Publisert Sist oppdatert

Spørsmål: Jeg har en datter som arbeider som pleiemedhjelper på et sykehjem 1 gang i uken (lørdag eller søndag). Hun har holdt på med dette i nærmere 1 år. Nylig ble hun syk da hun skulle ta en helgevakt. Sykefraværet er dokumentert med legeerklæring. Har hun krav på sykepenger for den tapte vakt?

Spørrende mor

Svar: Ja, det har hun nok. Deltidsansatte har krav på sykepenger. Det eneste kravet er at man må ha vært ansatt i minst 4 uker for å få rett til sykepenger. Dette fremgår av folketrygdloven §8-18. Etter en slik innledende karensperiode har også din datter krav på sykepenger for den tapte vakt.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv - nye saker på nett hver dag og 8 papirmagasiner i året. Alle abonnenter gir tilgang til alle artikler og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg nett og papir. Vi har disse tilbudene:

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 715,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2700,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 199,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2290,-

KJØP

Powered by Labrador CMS