Arbeidsliv

Illustrasjonsfoto.

Kan jeg som leder bestemme når arbeidstakerne får ferie?

Juristene svarer.

Publisert Sist oppdatert

Spørsmål: Jeg er nylig blitt daglig leder i et mindre selskap, og en av oppgavene jeg umiddelbart skal ta fatt på er planlegging av ferie.

Jeg er avhengig av å ha arbeidstakere på jobb til enhver tid, og det er derfor vanskelig å få feriekabalen til å gå opp. Kan jeg bestemme når arbeidstakerne får ferie dersom vi ikke blir enige?

Svar: Fastsettelse av ferietidspunkt reguleres av ferieloven § 6. Her fremgår det at arbeidsgiver "i god tid" før ferien skal "drøfte" fastsettelsen med den enkelte arbeidstakeren eller med vedkommendes tillitsvalgt.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv - nye saker på nett hver dag og 8 papirmagasiner i året. Alle abonnenter gir tilgang til alle artikler og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg nett og papir. Vi har disse tilbudene:

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 715,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2700,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 199,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2290,-

KJØP

Powered by Labrador CMS