Arbeidsliv
LOs Hans-Christian Gabrielsen vil ha flere tiltaksplasser. Her sammen med NHO-sjef Kristin Skogen Lund.
Gorm Kallestad / NTB scanpix
Lavere arbeidsledighet i juni
Tiltaksplasser sørger for at ledigheten bremses.
– At antall ledige nå minker skyldes i hovedsak at flere startet på arbeidsmarkedstiltak. Det viser hvor viktig det er med gode tiltak, sier Hans-Christian Gabrielsen, andre. nestleder i LO til
LOs hjemmesider.
Fortsatt er ledigheten vesentlig høyere enn for ett år siden. Totalt sett er det 8700 flere som helt ledige eller i arbeidsmarkedstiltak nå enn for ett år siden.
– Regjeringen har vært for trege i møte med arbeidsledigheten, på tross av krav fra LO og andre parter i arbeidslivet om økt innsats. Den har i flere år prioritert feil i og satt skattekutt fremfor arbeid og tiltak, og selv om regjeringen økte antall tiltaksplasser i revidert, var det for lite, og det er fortsatt behov for mer, sier han.
– Samtidig øker ledigheten i fylker som Rogaland og Østfold. Vi har fortsatt store utfordringer i arbeidsmarkedet, legger Gabrielsen til.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Ledere som tar og ikke tar grep
Nav: Nedgang i arbeidsledigheten i januar
Må åpne Oljefondet for å nå klimamål
Utvalg: KI-boomen gjør at alle må lære seg kritisk tenkning
Ny måling: Misnøyen med Trump øker i USA
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Randstad Workmonitor 2026: Norge leder an i tillit og fleksibilitet i arbeidslivet
LO og Ap-samarbeid i Stortinget: Spørsmål om innleierestriksjoner
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess