Arbeidsliv
Bruk alle ressurser: Arbeidslivsforsker Knut Røed foreslår lønnstilskudd og gradert uføretrygd for å gjøre det mer attraktivt for abeidsgivere å inkludere folk som trenger tilrettelagt arbeid eller står helt utenfor i dag.
Marko Volkmar | Dreamstime.com
Mer lønnstilskudd vil få flere i arbeid
Lønnstilskudd vil hjelpe arbeidsgiverne med å inkludere de som står utenfor, mener forsker Knut Røed. – Vi kan ikke etablere liksomjobber bare fordi Nav stiller med lønnstilskudd, sier Spekter.
Arbeidet til sysselsettingsutvalget er delt opp i to faser. I den første fasen har et ekspertutvalg utarbeidet forslag for økt sysselsetting. De la fram sine forslag i slutten av mars, og ballen sparkes dermed videre til det andre utvalget, som består av parter i arbeidslivet sammen med fagekspertene fra fase én. Sammen skal de drøfte og eventuelt revidere forslagene til gruppe én.
– Vi må få flere i jobb, og da må vi være flinkere til å utnytte de ressursene som ikke er i bruk i dag. Både den enkelte og samfunnet taper på at noen står utenfor arbeidslivet, sa arbeidslivsforsker Knut Røed ved Frischsenteret da han nylig innledet på en fagfrokost i regi av Kompetansesenter for arbeidsinkludering ved OsloMet.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Nervøst foran lokalvalg i Frankrike: Uro på ytterfløyene skaper usikkerhet
Statsforetak har mottatt havvind-søknader til ni milliarder kroner: – Stor interesse
Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt
Nav anmeldte trygdesvindel for 86 millioner kroner i 2025
LO krever solid lønnsløft i årets oppgjør
Mest leste artikler
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram
Jan Ketil Arnulf om Epstein-nettverket: Dypdykk i makt, korrupsjon og relasjoner
MDG støtter ny finansieringsmodell for sykehus: Regjeringen overkjørt igjen
Hvordan håndtere en ansatt som er varetektsfengslet: Advokatene svarer
Lær å håndtere frykt med mental trening fra toppidretten