Arbeidsliv
Reiser hjem igjen: Inte fullt så trevligt lenger?
Blondinrikard Fröberg
Nå reiser svenskene hjem igjen
Det har vært et kraftig fall i arbeidsinnvandringen i første kvartal i år, viser tall fra Statistisk sentralbyrå. Det er spesielt svensker, polakker og litauere som nå reiser hjem.
Befolkningsveksten på 11.200 personer er 4.100 færre enn i samme periode i fjor. Det er den laveste folkeveksten siden 2007.
Sammenlignet med 1. kvartal i fjor, gikk nettoinnvandringen blant statsborgere fra de typiske arbeidsinnvandrerlandene Polen, Litauen og Sverige ned med henholdsvis 28, 51 og 60 prosent i årets tre første måneder, opplyser SSB.
Samtidig som svensker, polakker og litauere står for den største innvandringen, er det imidlertid de som også i størst grad utvandrer.
Blant svenskene innvandret nær 1.100, mens 800 utvandret. Av polske statsborgere innvandret 2.600 og 900 forlot landet.
Til sammen innvandret nær 17.000 personer, mens 8.300 utvandret i første kvartal i år.
Hittil i år har det blitt født 14.100 barn, mens 11.500 personer har dødd. Fødselsoverskuddet har ikke vært lavere siden første kvartal i 2003.
Folketallet i Norge var per 1. april på 5.177.000 millioner.
Hva med # 7 millioner?
Under NHOs årskonferanse tidligere i år prøvde man å se fremover og ta høyde for hva som skjer dersom befolkningsveksten fortsetter å være så høy som den har vært de siste årene. Under parolen #7 millioner forskjøv man mange av dagens trender for befolkningsvekst til 2040 og kom til at det kunne være rundt 7 millioner nordmenn innen den tid. Men det forutsetter blant annet høy arbeidsinnvandring og høyere fruktbarhetstall enn de vi nå ser.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Når stress ikke bare handler om jobben
Hemmelige møter mellom Trump-administrasjonen og høyreekstreme separatister i Canada
Kontrakt om kjøp av sørkoreanske raketter signert
Hvordan forebygge stress hos dine mest ambisiøse medarbeidere
Suget etter veivisere
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Randstad Workmonitor 2026: Norge leder an i tillit og fleksibilitet i arbeidslivet
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Hvordan lede uten å miste seg selv: Espen Thunestvedts innsikt i bevissthet og ledelse
Algoritme-ledelse: Økt risiko for stress og helseplager i arbeidslivet