Arbeidsliv
Illustrasjonsfoto.
Marit Hommedal / NTB scanpix
Oljestreik kan ramme 6 prosent av produksjonen
Fristen for meklingen i sokkeloppgjøret utløper natt til lørdag. Om partene ikke blir enige og det blir streik, rammes 6 prosent av olje- og gassproduksjonen på norsk sokkel.
Industri Energi, SAFE og Lederne mekler alle med Norsk olje og gass i sokkeloppgjøret. Meklingen startet torsdag med frist ved midnatt natt til lørdag.
– Vi mener næringen må tilpasse seg et varig, lavere kostnadsnivå og samtidig bedre vår konkurransekraft for å kunne bevare flest mulig arbeidsplasser, skriver forhandlingsleder Jan Hodneland i Norsk olje og gass i en pressemelding ifølge Dagsavisen.
Hvis det ikke blir en løsning, kan det ramme om lag 6 prosent av produksjonen av olje og gass på norsk sokkel, ifølge Norsk olje og gass. Tallet er korrigert fra 12 prosent.
– Vi ønsker selvsagt at meklingen skal føre fram. Men dersom Norsk olje og gass opprettholder sine massive angrep på tariffavtalen vår, og det blir streik, har vi fire dagers varslingsfrist før vi kan utvide streiken til flere selskaper og installasjoner, sier første nestleder og tariffansvarlig i SAFE, Roy Aleksandersen.
I tillegg til SAFEs varslede uttak av 156 medlemmer har Lederne meldt om streik for 75 medlemmer og Industri Energi for 524 medlemmer om meklingen ikke fører fram. En eventuell streik vil ramme feltene Balder, Ringhorne, Jotun, Gjøa og Vega.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Spekter: – Kulturen vil bli salderingspost i kommunene
FT: USA knytter sikkerhetsgarantier for Ukraina til fredsavtale som gir bort territorium
Det er noe som mangler i debatten om innovasjon
Svar til Vegard Einan: Anbud er ikke veien til bedre tjenester
Stiller spørsmål om LO/Ap-samarbeid i Stortinget
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Kunstig intelligens og arbeidsliv: Fire scenarier for 2035
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?