Oslo Høyre uenige med moderpartiet: Vil stramme inn sykelønnen
Høyres største fylkeslag Oslo Høyre er uenige med partileder Erna Solberg og vil kutte i sykelønnsordningen.
På et representantskapsmøte i helgen vedtok Oslo Høyre at de ønsker «en moderat innstramming av sykelønnsordningen», melder Klassekampen.
Forslaget ble fremmet av Nordre Aker Høyre og ble vedtatt med knapt flertall. Saken ble først omtalt av Minerva.
«Holdningene til å sykemelde seg når man er frisk har forverret seg de senere årene, stod det i forslaget fra Nordre Aker Høyre», skriver Minerva.
Øyvind Lind-Fossen, nestleder i Nordre Aker Høyre, tror at Erna Solberg og Høyre sentralt egentlig er enig i at sykelønnsordningen bør strammes inn.
– Jeg tror at man i Høyres ledelse ikke egentlig er uenig i substansen i dette, men at man tar taktiske hensyn. Det har jeg stor forståelse for, men av og til må man utvikle et standpunkt basert på hva man faktisk mener, sier Lind-Fossen.
Forslaget sier ingenting konkret om hvor store innstramminger det skal være.
– Først må vi ha en avklaring på om det er riktig å røre ordningen i det hele tatt, sier Lind-Fossen.
Erna Solberg og partiledelsen i Høyre har tidligere gjort det klart at de ikke ønsker å gå til valg neste år på å kutte i sykelønnsordningen. I førsteutkastet til nytt program går Høyres programkomité også inn for å videreføre sykelønnsordningen.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk