Arbeidsliv
Etterspørselen etter arbeidskraft er særlig høy i bygg- og anleggsbransjen, og veksten i fjor var høyere enn vanlig. Her er arbeidsfolk i gang med å bygge nye Drammen sykehus. Foto: Lise Åserud / NTB
Over 100.000 ledige stillinger i Norge – høyeste nivå som er målt
–Tallet på ledige stillinger var rekordhøye i hele 2021. Dette kvartalet ser vi en ytterligere økning og tallet på ledige stillinger er nå over 100.000, det høyeste på over 10 år, sier Tonje Køber i SSB.
I 1. kvartal 2022 var det over 100.000 ledige stillinger. Dette er det høyeste som er målt i statistikkens historie. Samtidig er arbeidsledigheten på det laveste nivået siden 2009.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.