Arbeidsliv
Prinsipielt skeptisk til «nordsjøturnus» i helsesektoren
Flere steder jobber ansatte i helsesektoren såkalt nordsjøturnus – perioder med lange dager kombinert med lengre perioder fri. Ansatte og arbeidsgivere er fornøyde, men Sykepleierforbundet og andre fagorganisasjoner er likevel lite entusiastiske.
– Det er fagorganisasjonens rolle å være skeptisk til alternative turnuser sier sykepleierforbundets leder Lisbeth Normann til Dagens Næringsliv. Hun mener turnusbruken i helsesektoren er «ute av kontroll». Sykepleierforbundet har vetorett også i tilfeller hvor arbeidsgivere og ansatte lokalt er enige om en alternative ordninger.
– Vi er skeptiske til om alle de foreslåtte turnusene sikrer pasientsikkerhet og sykepleiernes arbeidsmiljø, sier hun til avisen.
Med «ute av kontroll» sikter hun til de mange ordningene som har basert seg på dobbeltvakter og andre regulære ulovligheter. Men også i situasjoner hvor begge parter lokalt kan være enige bør fagorganisasjonene være skeptiske, sier hun.
– Lokale tillitsvalgte utsettes for press fra pasientbehandlingen, de har lojalitet til arbeidsgiver. Så utsettes de for press lokalt fra kollegene sine. Det kan ikke være sånn at en fagforening bare skal være åpen for fleksibilitet som arbeidsgiver er interessert i uten samtidig å sikre at turnusordningene ivaretar pasientenes sikkerhet, sier hun.
Les også: Foreslår oppmykning
Nylige artikler
7 råd for å bruke KI smart i styrearbeidet
Enighet i både staten og kommuneoppgjøret
Fra 30 nyansettelser og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Støre kan, om han vil, det Listhaug ikke kan
Når den norske modellen legges i handlekurven til private bedrifter
Mest leste artikler
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Oppsagt kommunedirektør tapte i lagmannsretten – Kragerø kommune vant fullt ut
Jobb og karriere: Slik unngår du tilbakefall etter sykmelding når du skal tilbake i jobb
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring