Arbeidsliv
«Skole på byggeplass», rettet mot unge uten fullført VGS, er et tilbud Veidekke har etablert. Tilbudet gir utdanning innen bygg- og anleggsteknikk, og er etter LOs mening et eksempel på arbeidsmarkedstiltak som fungerer og som det trengs flere av.
Veidekke
Så viktig er utdanning for innpass i arbeidslivet: 43 prosent av de ledige har ikke fullført videregående
Den klart største gruppen arbeidsledige er de som ikke har fullført videregående, som kun har grunnskole eller som ikke har noen registrert formell utdanning i det hele tatt. Til sammen utgjør disse hele 43 prosent av dem som er registrert som arbeidssøkende hos Nav. Det vil LO gjøre noe med.
Omkring 15 prosent av de sysselsatte her i landet har kun har utdanning på grunnskolenivå – det tilsvarer rundt 405.000 mennesker av 2,7 millioner sysselsatte. Men ser vi på hvem som er arbeidsledige, eller som er registrert som arbeidssøkere hos Nav, så utgjør de som mangler videregående opplæring en mye større andel.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Islands næringsliv sier nei til EU
Søreide kåret til partilederdebattens vinner i debuten
En situasjon mange ledere kjenner igjen: Når gjennomføringsevnen svikter
Nav: Færre unge uføre det siste året
Fremdeles lav jobbvekst i Norge
Mest leste artikler
Stoltenbergs kamp om formueskatten: 142 rike har flyttet ut av Norge
Abelia: Norge har sakket akterut i 10 år på rad i omstillingsbarometeret
Omorganiseringer øker kraftig: Flere frykter å miste jobben
La Jens Stoltenberg starte dialog med Russland og Putin
Færre norske arbeidstakere vil ta etter- og videreutdanning