Telia skal spare milliarder – 245 kan miste jobben i Norge
Telia planlegger å kutte 3000 stillinger i løpet av året, opplyser selskapet. – En tøff beslutning, sier toppsjefen.
Omstillingsprogrammet har som mål å sørge for innsparinger på minst 2,6 milliarder svenske kroner, opplyser selskapet i en pressemelding onsdag morgen.
Nedbemanningsplanene er gjenstand for forhandlinger med fagforeningene. Ved årsskiftet hadde selskapet 19.730 ansatte, hvorav 2170 i Norge og 8500 i Sverige.
Kuttene i stillinger rammer alle deler av selskapet – i første rekke i Sverige, Finland, Norge, Litauen og Estland.
I Norge planlegger Telia å redusere antall stillinger med 245.
– Dette er en tøff beslutning, men den er nødvendig for å sikre Telias langsiktige suksess, sier toppsjef Patrik Hofbauer.
– Samtidig som vi vil støtte de ansatte som etter hvert forlater Telia, vil vi også gjøre dette selskapet til et bedre sted å jobbe for de ansatte som blir værende hos oss, legger han til.
I pressemeldingen skriver selskapet at endringsprosessen skal lede til mer strømlinjeformede prosesser og en mer kundefokusert organisasjon.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk