Arbeidsliv
Usunne jobbreiser
Folk som reiste mye i jobben var mer overvektige enn andre, viser amerikansk forskning.
Folk som reiser i jobbsammenheng to eller flere uker i måneden, har høyere BMI, er mer overvektige og vurderer sin egen helse som dårligere enn dem som ikke reiser så ofte.
Det er konklusjonen forskere fra Columbia University i New York trekker etter å ha studert data fra 13000 personer som deltok i et helseprogram, melder Erhvervsbladet, med henvisning til Magasinet Arbejdsmiljø.
Forskningsleder Catherine Richards sier til Magasinet Arbejdsmiljø at de som reiste mest i jobben, 20 dager eller mer i måneden, hadde vesentlig dårligere helse enn dem som reise mellom en og seks dager per måned. De som reise mest hadde høyere BMI, høyere kolestrol og høyere blodtrykk enn de øvrige.
81 prosent av reisene foregikk i bil, hvilket innebar mange timer med stillesitting og kanskje også spisevaner med lite sunn mat.
Nylige artikler
Spekter: – Kulturen vil bli salderingspost i kommunene
FT: USA knytter sikkerhetsgarantier for Ukraina til fredsavtale som gir bort territorium
Det er noe som mangler i debatten om innovasjon
Svar til Vegard Einan: Anbud er ikke veien til bedre tjenester
Stiller spørsmål om LO/Ap-samarbeid i Stortinget
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess