Ledelse
Norsk politi har blitt mer sentralisert og mer hierarktisk, viser et forskningsprosjekt der 16 toppledere i. politiet er intervjuet.
Terje Pedersen / NTB scanpix
Politiets toppledere mener politiet er blitt for topptungt
En fersk rapport med dybdeintervjuer av 16 toppledere i politiet er krystallklar: Også toppledelsen i Politi-Norge mener politireformen har ført til mer sentralisering og et mer hierarkisk politi.
Det som overrasker forskeren mest er at hoveddelen av de intervjuede topplederne påpekte den betydelige sentraliseringen som har skjedd i politiet som en følge av politireformen. Glomseth har selv i ulike sammenhenger og ganske umiddelbart etter at reformen ble innført, påpekt at den ville medføre sentralisering langs flere akser.
«Det har blitt en mer hierarkisk politiorganisasjon, og avstanden fra politimester til førstelinjen har blitt vesentlig lengre enn før».
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap