Ledelse
Departementenes sikkerhetsdirektør fratrer
Direktør Ivar Gammelmo i Departementenes Servicesenter (DSS) fratrer sin stilling med umiddelbar virkning. Jon Blaalid er konstituert som direktør fram til ny fast direktør er på plass.
Gammelmo fratrer etter eget ønske ett år før åremålsperioden hans går ut, ifølge en pressemelding fra Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet.
– Nå skal det rekrutteres nye ledere til DSS og arbeidet med å bedre datasikkerheten vil stå sentralt, opplyser statsråd Rigmor Aasrud (Ap i pressemeldingen.
Sikkerhetshull
Aftenposten har i flere artikler avslørt at det har vært store sikkerhetshull i regjeringskvartalet. Avisen har vist hvordan det fra en kafé i Amsterdam er en meget enkel sak å kartlegge regjeringens datasystemer. I tillegg er sikkerhetsgradert informasjon blitt sendt på åpne datanett.
Også Riksrevisjonen har rettet hard kritikk mot statsråd Aasrud og DSS for dårlig informasjonssikkerhet.
– Til det beste
Ivar Gammelmo har gjennom mange år hatt ansvaret for å utvikle fellestjenestene i regjeringskvartalet. Han får følge av direktør for informasjons- og kommunikasjonsteknologi i DSS, Petter Møller.
– Jeg tror dette er til det beste både for meg selv og for DSS med de store oppgavene som virksomheten står overfor med å utvikle nye tjenester og oppgradere datasikkerheten, sier Gammelmo, som i et innlegg i Aftenposten i forrige uke tilbakeviste at departementenes datanett var usikkert. (©NTB)
Les også:
Nylige artikler
Gir råd om hvordan du blir mer effektiv på jobben med KI
KI-genererte varsler ute av kontroll
Er det greit å ta ekstrajobb hos en annen arbeidsgiver?
Rødt vil stanse nye datasentre: – Kan ikke bli hele Europas minnepinne
Demokratiets skjulte makt: Hvem bestemmer egentlig hvilken kunnskap som teller?
Mest leste artikler
Vegard Einan: Overtidsbetaling for deltidsansatte kan koste milliarder
4 av 10 ledere synes det er krevende å lede ansatte som jobber fra hjemmekontor, viser undersøkelse
Ståle Langvik: 84 milliarder brukt uten bedre resultater i skolen
Få praktiske tips til hvordan du bruker KI og ChatGPT mer effektivt på jobb.
Omorganiseringer øker kraftig: Flere frykter å miste jobben