Ledelse
Musikkelsker og økonom: Jørgen Roll er direktør for Oslo Konserthus AS. I årevis har han vært en av to «generaler» for Norwegian Wood-festivalen i Oslo.
Thomas Barstad Eckhoff.
Direktøren for det hele: Jørgen Roll spiller på mange strenger
Man har ikke snakket lenge med Jørgen Roll før man hører at navnet passer. Men direktøren for Oslo Konserthus elsker også klassisk cello – og ansatte med egne vinger.
Da Maris Jansons sluttet som hoveddirigent for Oslo Filharmonien i 2005, var det delvis i protest mot dårlig akustikk i Konserthuset. Akustikken er utbedret siden, men det klassiske miljøet har aldri vist seg helt fornøyd. Roll avslår imidlertid alle invitter til å si noe særlig om lydforholdene for klassisk musikk. Han sier at han mener de er gode, og så lukker han munnen.
I bakgrunnen dunker nok fremdeles bassen fra klassisk rock´n roll høyest. Navnene Mick Jagger og Mark Knopfler ruller over tungen hans raskere enn vi kan si Sjostakovitsj. Jørgen Roll har vært sjefen for rockefestivaler lenge før noen kom på tanken å gjør ham til direktøren for Oslos konserthus.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Over 300.000 evakuert fra skogbrannene sør i Europa
Europa trenger sitt politiske sentrum: Anti-semittisme på fløyene en økende trussel
Fra leketøy til kraftig motor: Hvorfor fungerer ikke KI på våre egne data?
– Vi har fått en mer uforutsigbar arbeidslivspolitikk
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mest leste artikler
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Verdens beste vann
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania