Ledelse
– Gjennom kurs som Sjefskurset lærer du å kjenne andre som ligner deg selv, andre som er en del av eliten. Du kommer på fornavn med dem, påpeker ledelses-professor Jan Ketil Arnulf. Foto: Anita Myklemyr
Forsvarets sjefskurs: − Selektering av eliter
For at totalforsvaret skal fungere, har det betydning at mange ledere for viktige samfunnsstrukturer forstår hvilken helhet de inngår i. Men alle samfunn som etablerer slike kurs, bør ha et øye med hvilke seleksjonsmekanismer man her setter i gang, mener ledelsesprofessor.
− Poenget med Sjefskurset er nettopp at du selekterer eliter. Deltakerne har allerede blitt en del av eliten gjennom de jobbene de har som kvalifiserer dem for inntak, samt de anbefalingsbrevene de får fra folk som er sponsorer for deres inntreden, sier professor i organisasjon og ledelse ved Handelshøyskolen BI, Jan Ketil Arnulf.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Bufdir – et reir for kjønnsaktivisme
Fra drøfting til varsling
Jordskjelvekspert om skjelv i Oslo-området: – Enormt skadepotensial
Nye tall: Nedgang i antall selvmord i Norge
Fornybar Norge slår alarm om strømsituasjonen – vil ha mer vindkraft
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
Hvordan lav varslingsterskel og KI skaper konflikter i arbeidslivet
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
Forstå teamdynamikk: Hvordan team fungerer og blomstrer