Ledelse
Gode prosjektledere legger ifølge NTNU-forsker Wenche Aarseth arbeid i å kartlegge hvem de må ha gode relasjoner til og tar hensyn til alle, fra myndigheter og lovverk til lokalbefolkning og miljøvernorganisasjoner. Dårlige relasjoner til viktige grupper gir dårlig fremdrift, ineffektivitet og ekstra kostnader.
God prosjektledelse: Faglig dyktighet er ikke nok
For å lykkes med prosjektledelse er det ikke nok med god, faglig planlegging. Du må også lykkes med strategisk samhandling og håndtering av relasjoner.
Dette er en av konklusjonene til førsteamanuensis Wenche Aarseth ved NTNU som har intervjuet flere hundre prosjektledere med erfaring fra forretning i 39 ulike land. Dette melder NTNUs forskningsnettsted Gemini. Ifølge nettstedet hjelper det dårlig med gode ingeniørkunnskaper hvis prosjektlederen ikke vet hvem det er viktig å ha gode relasjoner til.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring