Ledelse
En ekspedisjon til Mount Everest innbefatter mye ventning, mange og lange dager i basecamp, for å venne seg til høyden. (Illustrasjonsfoto)
Aleksandr Astrakhantcev, Dreamstime
Kjedet seg til konflikter
Et forskerteam fra universitetet i Umeå studerte en gruppe som var på vei til Mount Everest, og mener arbeidslivet kan plukke opp noen tips.
Forskerne besøkte en basecamp på 5500 meter høyde, et sted hvor ekspedisjonene som var på vei til Mount Everest måtte ta seg en god pause for å venne seg til høyden. Det kunne ta uker før de gjorde sitt første forsøk på nå toppen. Det ble mange stillestående og kjedelige dager i leiren, og ifølge den svenske arbeidslivsavisen Arbetsliv observerte forskerne at de første irritasjonene i gruppa oppstod bare etter noen dager. Deltagerne irriterte seg over små ting hos hverandre. De stilte også spørsmål ved ekspedisjonslederen, en erfaren leder, og lurte på hvorfor de måtte vente når de så andre grupper gå forbi.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring