Ledelse
En ekspedisjon til Mount Everest innbefatter mye ventning, mange og lange dager i basecamp, for å venne seg til høyden. (Illustrasjonsfoto)
Aleksandr Astrakhantcev, Dreamstime
Kjedet seg til konflikter
Et forskerteam fra universitetet i Umeå studerte en gruppe som var på vei til Mount Everest, og mener arbeidslivet kan plukke opp noen tips.
Forskerne besøkte en basecamp på 5500 meter høyde, et sted hvor ekspedisjonene som var på vei til Mount Everest måtte ta seg en god pause for å venne seg til høyden. Det kunne ta uker før de gjorde sitt første forsøk på nå toppen. Det ble mange stillestående og kjedelige dager i leiren, og ifølge den svenske arbeidslivsavisen Arbetsliv observerte forskerne at de første irritasjonene i gruppa oppstod bare etter noen dager. Deltagerne irriterte seg over små ting hos hverandre. De stilte også spørsmål ved ekspedisjonslederen, en erfaren leder, og lurte på hvorfor de måtte vente når de så andre grupper gå forbi.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
Verdens beste vann