Ledelse
Adm. dir. i SAS Institute, Kåre Nygård, forteller at ledere må tørre å gi fra seg kontrollen.
SAS Institute
Lederes magefølelse utfordres
De beste lederne lytter og lar seg styre av andre – både av mennesker og teknologi, hevder SAS Institute-sjef Kåre Nygård. Ifølge organisasjonspsykolog Jon Erik Børresen er årsaken til at så få klarer dette at ledere er redde for å miste makt.
– Gode ledere gir slipp. Jeg har fortsatt til gode å prøvekjøre en av Googles førerløse biler. Det er neppe enkelt å lene seg tilbake i setet og nyte den første kjøreturen. Behovet for å kunne påvirke situasjonen man befinner seg i er en menneskelig urkraft. Selv om våre instinkter stritter imot, er det ingen tvil om at vi kommer til å stole mer på smarte maskiner og systemer – også når det kommer til viktige forretningsbeslutninger, skriver SAS Institue-sjefen i et innlegg.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
YS ser mulighet for et godt lønnsoppgjør etter ny konjunkturrapport
Måling: Russere føler seg omringet av fiender
Forventer de største demonstrasjonene i USAs historie
Norge er annerledeslandet også i arbeidslivet
Konfliktløsningens tapte mulighetsrom
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess