Ledelse
Tidligere oljestatsråd og Sp-topp Ola Borten Moe har tatt med seg sin energi og oljekompetanse over i næringslivet. Det ferske oljeselskapet OKEA har god utsikt fra Trondheims tak.
Guri C. Wiggen.
Ola Borten Moe: Fra oljeminister til oljegründer
OKEA er kanskje et nytt og lite oljeselskap i Trondheim. Men med Ola Borten Moe i toppledelsen blir ambisjonene desto større.
Tidligere oljestatsråd Ola Borten Moe (39) bruker nå sin kompetanse til oljedrift på norsk sokkel. I motsetning til mange andre mener han at norsk oljeutvinning går en lys framtid i møte. Ola Borten Moes oljeselskap, som han eier med tre andre, har inngått en avtale om kjøp av spanske Repsols andel på 60 prosent i Yme-feltet. Nå må en plattform som aldri har vært brukt på feltet fjernes fra utbygging som har kostet en formue og er en av Norges-historiens største industriskandaler ifølge Offshore.no. Yme-feltet blir OKEAs første prosjekt på norsk sokkel.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Flere Sp-ordførere åpner for å gå til høyresiden
Nordmenn vil ha hardere prioritering i helsetjenesten
Trump advarer om dyster Nato-fremtid om alliansen ikke bidrar i Hormuz
Radikale forslag i en desperat situasjon
Veiviseren som eier veien
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: 14.450 ansatte – 70.000 tilsyn i året
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring