Ledelse
Norsk politi har blitt mer sentralisert og mer hierarktisk, viser et forskningsprosjekt der 16 toppledere i. politiet er intervjuet.
Terje Pedersen / NTB scanpix
Politiets toppledere mener politiet er blitt for topptungt
En fersk rapport med dybdeintervjuer av 16 toppledere i politiet er krystallklar: Også toppledelsen i Politi-Norge mener politireformen har ført til mer sentralisering og et mer hierarkisk politi.
Det som overrasker forskeren mest er at hoveddelen av de intervjuede topplederne påpekte den betydelige sentraliseringen som har skjedd i politiet som en følge av politireformen. Glomseth har selv i ulike sammenhenger og ganske umiddelbart etter at reformen ble innført, påpekt at den ville medføre sentralisering langs flere akser.
«Det har blitt en mer hierarkisk politiorganisasjon, og avstanden fra politimester til førstelinjen har blitt vesentlig lengre enn før».
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Et forsvar for Mona Juul i gapestokken
Fleksibilitetens bakgård – annerledeslandet, for hvem?
Norge fortsatt blant verdens beste på korrupsjonsindeks
Sterk prisvekst i januar – dårlig nytt for alle med boliglån
Støre: Kjenner ingen ukultur i Utenriksdepartementet
Mest leste artikler
Jan Ketil ARnulf om politisk maktpornografi: Hvorfor lærer vi aldri av skandalene?
Magne Lerø: Forsvarsministeren bommer når han advarer mot russisk propaganda i norske medier
Magne Lerø om kronprinsesse Mette-Marit og Epstein-skandalen: Monarkiets fremtid i fare?
Advokat Nicolay Skarning krever innsyn i LO- og Ap-møter
Advokater advarer: KI skaper utfordringer i varslingssaker