Ledelse
CecilieThanum-Saanum gir råd om hvordan du kan komme deg ut av en hverdag preget av negativt stress.
Anne Elisabeth Næss
Snu negativt stress til positiv travelhet
– Mange mellomlederne jeg møter er frustrerte fordi de opplever at andre eier tiden deres, sier Cecilie Thunem-Saanum, forfatter av boken «Tid til alt».
Hun er tobarnsmoren som tidligere har vært leder både med og uten personansvarlig i hotellbransjen og på teater, men som for 11 år siden startet sin egen bedrift. Nå holder hun bortimot 200 kurs og foredrag om kommunikasjon og tidsstyring, og i en nyutgitt bok skriver hun om hvordan du kan snu negativt stress til positiv travelhet.
Selv ble hun for alvor oppmerksom på forskjellen på negativt stress og positiv travelhet mens hun fremdeles var leder.
– Jeg fikk en tilbakemelding fra en medarbeider. Hun mente at jeg ikke likte henne. Jeg sa at jeg likte henne veldig godt, klappet og trøstet. Men det hjalp ikke. Hun hørte ikke hva jeg sa. Det hun oppfattet var det negative stresset i kroppsspråket mitt, sier Thunem-Saanum, som er opptatt av hvordan kommunikasjon virker på andre. Hennes erfaring er at problemer med kommunikasjon og negativt stress ofte henger sammen.
Travelhet versus stress
For å oppnå positiv travelhet uten negativt stress er det aller viktigste å ha tro på det du holder på med, samt at du opplever at du har kontroll på din egen tid, mener forfatteren.
– Mange mellomledere er frustrerte fordi de opplever at andre eier tiden deres. De opplever at oppgavene de utfører ikke er selvvalgte. Det kan handle om at de skal gjennomføre kuttvedtak eller noe annet som strider mot deres egen overbevisning. Det går på verdiene deres løs og de føler ofte at andre presser dem, samtidig som de utsetter seg selv for indre press. Da blir resultatet negativt stress. Jeg selv opplevd dette som leder. Jeg ble amper, krøllete i pannen og gikk rundt med hardt blikk. Jo, mer stressede vi blir, jo mindre empati viser vi og jo mindre evne har vi til å forstå en sak fra andres synsvinkler. Det er annerledes hvis du er travel på en positiv måte. Da klarer du å smile og du forstår også bedre andres situasjon.
– Heller ikke ledere kan gjøre bare det de har tro på eller lyst til?
– Nei, men det er viktig at de store linjene stemmer. At personlige verdier sammenfaller med ledelsens og bedriftens verdier. Ellers blir det tøft å være leder.
Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd
99,- 750,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd
2835,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd
1,- 205,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd
2400,-
KJØP
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen