Ledelse

Direktør ved Henie Onstad Kunstsenter, Tone Hansen, ble like før jul oppnevnt som ny rådsleder i Norsk Kulturråd fra 2016. Hun vil ha et fritt og uavhengig råd som er en tydelig stemme i det offentlige ordskiftet.

Tone Hansen, nyvalgt leder av Norsk Kulturråd: Noe med kvalitet

Fra den private stiftelsen som huser Henie Onstad Kunstsenter på Høvikodden like utenfor Oslo, er direktør Tone Hansen blitt kallet til vervet som leder av Norsk Kulturråd, en jobb helt ulik alle andre styrejobber i Kongeriket. At departementet har en fast observatør fra embetsverket i rådet synes hun er helt OK.

Publisert Sist oppdatert

– Da jeg ble spurt om jeg kunne overta måtte jeg bruke litt tid på å forstå funksjonen til det, sier hun. – Jeg tror kanskje det er på tide at man enda tydeligere foretar en grenseoppgang mellom kulturrådets tre funksjoner: Norsk Kulturfond (som hun leder), Statens kunstnerstipend og Fond for lyd og bilde. Selv om jeg leder den største av dem, så leder jeg altså ikke hele Kulturrådet. Jeg tror de færreste er klar over det.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 750,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2835,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 205,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2400,-

KJØP

Powered by Labrador CMS