Ledelse
Thea Emilie Dalen Dille har startet den sosiale entreprenørskapsbedriften MERK Rekruttering, som bruker video-cv i sitt arbeid med å få unge ut i arbeidslivet.
Cecilie Kult
Visuelt springbrett for unge
En rekrutteringsbedrift, drevet av unge sosiale entreprenører, presenterer sine kandidater til arbeidsgivere via video cv-er. Gründerne bak MERK Rekruttering hevder arbeidsgiverne fanger opp en ny dimensjon av kandidatene gjennom videoene.
«Jeg har en regel om at når jeg gjør noe, så gjør jeg det 100 prosent. Det sier Hersi, en av kandidatene som MERK Rekruttering AS presenterer på video til sine kunder. Bedriften hevder å være landets første rekrutteringsbyrå som har spesialisert seg på rekruttering av unge mellom 18 og 35 år. De ansatte som jobber med rekruttering er også unge. Selskapet benytter seg dessuten av video-cv av sine kandidater, og har fokus på å koble talenter og muligheter. MERK Rekruttering er etablert som et ideelt aksjeselskap, med bakgrunn i ideen til den unge sosiale entreprenøren Thea Emilie Dalen Dille (21).
– Vi har spesialisert oss på å formidle unge mennesker i arbeid hos samfunnsbevisste bedrifter, gjennom blant annet å benytte video-cv fremfor tradisjonell cv. MERK kobler tilgjengelige talenter og bedriftenes behov og finner den perfekte matchen, sier grùnderen til Ukeavisen Ledelse.
Hennes mor, Hilde Dalen er en del av mentorteamet i MERK, og har tidligere vært styreleder i selskapet. Hun er dessuten grùnder og leder av KREM, en sosial entreprenør som siden 2005 har jobbet aktivt med å synliggjøre ressursene i folk som av ulike årsaker befinner seg utenfor arbeidsmarkedet. Hun har vært selvstendig næringsdrivende siden 2001. Dalen har tidligere vært prosessleder for nyetablerte kvinnelige gründere gjennom Nettverkskreditt i regi av Innovasjon Norge.
Sluttet på skolen
Hilde Dalen forteller at bakgrunnen for både etableringen av MERK og selve ideen var at hennes datter valgte å slutte på videregående skole. På et kurs kom Thea Emilie Dalen Dille i kontakt med voksne ungdommer som hadde vært i Nav-systemet over lengre tid.
– Hun ble skremt av å se hvor man ender opp dersom man ikke følger det tradisjonelle utdanningsløpet. Det var da ideen festet seg: Unge har noe å komme med, selv om de ikke følger standardløpet for utdanning, sier Hilde Dalen.
Etter fire år med tett dialog med ungdommer kom Thea Emilie Dalen Dille opp med konseptet MERK. 20. februar 2014 ble det ideelle aksjeselskapet stiftet. Samarbeid med mentorer innen ulike bransjer ble inngått. De unge rekruttererne i MERK fikk opplæring av selveste Korn Ferry-sef, Baard Storsveen.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt