DP helg
Fem millioner til Music Norway
Regjeringen vil stimulere til økt aktivitet internasjonalt.
Kultur- og likestillingsminister Abid Q. Raja varslet nylig i VG at regjeringen bevilger fem millioner kroner til Music Norway for å stimulere til markedsføring av norsk musikk internasjonalt.
Direktør i Music Norway, Kathrine Synnes Finnskog, sier i en pressemelding at det er flott at regjeringen endelig tar tak og stimulerer til aktivitet for norske musikkeksportører.
– Vi har vært tydelige i vår kommunikasjon til departementet, som vi har orientert jevnlig helt siden mars 2020, på at eksportørene er hardt rammet. Nå blir vi hørt. Reservene er slunkne, og vi er derfor veldig glade for at vi nå kan styrke denne målgruppen med fem millioner kroner, sier hun.
Synnes Finnskog påpeker at eksportørene har tapt store beløp, som følge av krisen.
– Vårt anslag, basert på endringer i aktivitet i egne ordninger, er at norske artister har tapt over 124 millioner kroner i honorarinntekter fra konsertvirksomhet i utlandet. Dette er midler som skulle blitt reinvestert i nye turneer. Samtidig får innspillinger gjort i forkant av de planlagte turneene, heller ikke kommersialisert den investeringen når det ikke kommer inntekter fra livemarkedet. Eksportørene tar akkurat nå store risikoer, og vi håper at dette tilskuddet kan gi oss fart inn i gjenåpningsfasen og ut i verden, avslutter Finnskog.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Arbeidsminister Kjersti Stenseng og regjeringen skroter plan om betalt ferie fra første arbeidsår
Sykepleierforbundet krever lønnsløft og konkrete tiltak i Helsepersonellplan 2040