Samfunn
154 kommuner får 250 millioner til klimaprosjekter
Rundt 350 prosjekter i 154 kommuner får til sammen 250 millioner kroner i støtte til Klimasats-prosjekter som skal bidra til å redusere de norske utslippene.
– Vi er helt avhengig av det lokale klimaarbeidet for å redusere de norske utslippene. Det er flott å se hvordan Klimasats mobiliserer små og store kommuner over hele landet. Ordningen bidrar til den grønne omstillingen lokalt og blant dem kommunene samarbeider med om utvikling og tjenester, sier klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn (V).
Ordningen ble etablert i 2016 og finansieres gjennom årlige bevilgninger i statsbudsjettet. Den skal i utgangspunktet vare i minst fem år, og en videreføring i 2021 og flere år må besluttes av Stortinget og regjeringen.
– Vi får stadig flere og bedre søknader for å kutte utslipp av klimagasser, og kommunene er mer ambisiøse. Vi er fornøyd med at det lokale klimaarbeidet foregår over hele landet, sier direktør Ellen Hambro i Miljødirektoratet.
I denne tildelingsrunden er 250 millioner kroner fordelt. Utslippsfrie hurtigbåter har i denne runden fått rundt 6 millioner kroner, men ytterligere 90 millioner skal fordeles senere i år.
Nylige artikler
Ingen fremgang i kvinneandelen i toppledergruppene
Direktørveldet er over oss – ikke minst i NHO
Når ansatte låses fast, taper både arbeidslivet og samfunnet
«Mitt barn oppfører seg i alle fall bra»
Advokat-Norge kjekler om særlig uavhengig stilling
Mest leste artikler
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.