Samfunn
Ap-politikere foreslår forbud mot burka og nikab
Forbud mot burka og nikab, avvikling av kontantstøtten og innføring av gratis kjernetid i barnehagen for alle barn, er blant integreringstiltakene sentrale Ap-politikere går inn for.
Forslagene ble satt fram av Aps integreringspolitikere Lise Christoffersen og Nadeem Butt på en konferanse i Stavanger i helgen, skriver Stavanger Aftenblad.
De sitter begge i Arbeiderpartiets integreringsutvalg, som ledes av utenriksminister Jonas Gahr Støre. Utvalget skal forme Aps integreringspolitikk.
Christoffersen er dessuten Aps innvandrings- og inkluderingstalskvinne på Stortinget.
Utvalget skal legge fram sine forslag på Ap-landsmøtet våren 2011, men allerede nå flagger Christoffersen sitt standpunkt i et mulig kontroversielt spørsmål, nemlig forbud mot burka og nikab.
– Med slike plagg har du ingen mulighet til å oppnå likeverd, sier Christoffersen.
Om forslaget om gratis kjernetid i barnehagene, sier Butt:
– Lærer du deg ikke norsk de første årene, er det vanskelig å ta det igjen. Uten å kunne godt norsk, går du tvers gjennom i videregående. (©NTB)
Les også: Ap skal tenke nytt om integrering
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?