Samfunn
Ap varsler kamp om ledervervet i KS
Arbeiderpartiet lanserer fylkesvaraordfører Sven Tore Løkslid som kandidat for toppvervet i KS og legger med det press på Senterpartiet.
Aps partisekretær Kjersti Stenseng sier til Aftenposten at Løkslid med sin politiske erfaring fra Kommune-Norge har det som trengs for å revitalisere kommunesektorens interesseorganisasjon.
Ap har sammen med Sp flertall i landstinget og kan bestemme hvem som skal overta som KS-leder i februar etter Gunn Marit Helgesen fra Høyre, som har sittet i åtte år. Arbeiderpartiet ønsker et rødgrønt samarbeid i KS, men Sp har tidligere gått til borgerlig side i KS-samarbeidet.
Også Senterpartiet er innstilt på å kapre ledervervet, bekrefter Sps leder i valgkomiteen Terje Riis-Johansen overfor avisa. Steinkjer-ordfører Bjørn Arild Gram og fylkesordfører i Troms og Finnmark Ivar B. Prestbakmo er to aktuelle Sp-navn til vervet.
Riis-Johansen vil ikke si om det igjen blir aktuelt å samarbeide med Høyre i landstinget.
Nylige artikler
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mattilsynet må offentliggjøre navn – ansatte bekymret
Svært stram sykehusøkonomi i Stavanger – vurderer ansettelsesstopp
– Styreledelse er ingen sjekkliste, men et lederoppdrag
Når sjefen gruer seg til julebordet
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen