Velferd
Barnetrygden øker for de yngste
Barnetrygden går opp med 300 kroner i måneden for barn under seks år. Dermed kan småbarnsfamilier plusse på 3.600 kroner i året.
Økningen trer i kraft fra tirsdag. Barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad (KrF) kaller det et historisk løft.
– 3.600 kroner ekstra i året kommer til å gjøre hverdagen romsligere for de barnefamiliene som trenger det mest, sier Ropstad.
Barnetrygden for de yngste blir heretter på 1.354 kroner i måneden, eller 16.248 i året.
Ropstad viser til at en økning gir et løft til småbarnsforeldre, som ofte har kortere fartstid i yrkeslivet og derfor kan ha svakere økonomi enn foreldre med eldre barn.
– Omkring 111.000 barn vokser i dag opp i familier med vedvarende lav inntekt. Barnetrygden er den enkeltstønaden som trolig betyr mest for å sørge for at færre barn vokser opp i lavinntektsfamilier. Jeg håper denne økningen kan bidra til å gi noen av disse barna bedre muligheter, sier han.
Nylige artikler
Tviholder på toppsjefene – laveste utskiftning på 17 år
KS: Kommuneøkonomien har blitt bedre
Kvinner i Forsvaret: Den lange veien fra ekskludering til operativ styrke
Ondskapens irrganger
Fortsatt svært få kvinnelige toppsjefer i de største selskapene på børsen
Mest leste artikler
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Nå skal Høyesterett klargjøre det ulne begrepet «særlig uavhengig stilling»
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Slik kan du jobbe for å prøve å unngå å gå i prosjektfellene: Lær av Martin Revheims erfaringer.