Samfunn
Biskop vil ha menneskerettighetsombud
Tidligere medlem i Utlendingsnemnda (UNE), biskop Ingeborg Midttømme, oppfordrer regjeringen til å opprette et eget menneskerettighetsombud som skal følge opp hjemsendte asylsøkere.
– Vi har et barneombud og et likestillingsombud. Vi bør få et ombud som sikrer at asylpraksisen ikke strider mot menneskerettighetene, sier Midttømme til Vårt Land.
Hun var medlem i UNE i fire år og mener at mange av sakene som nemnda behandlet, var for dårlig utredet. Hun er fortvilet over spesielt én sak. Hun argumenterte for at en asylsøker skulle få opphold, men med to mot én stemmer måtte hun til slutt signere vedtaket om sende asylsøkeren ut av landet.
– Jeg følte at jeg skrev ut en dødsdom, sier hun. Hun vet ikke hva som skjedde med asylsøkeren i ettertid.
Midttømme mener at et eget ombud kan sikre sjekk av returnerte asylsøkere.
– Det må være noen som har sin lojalitet til lovgivningen og de internasjonale konvensjoner Norge har ratifisert. De må påpeke brudd på lovene og konvensjonene og sikre at disse blir fulgt, sier hun.
UNEs mandat er å være vaktbikkje for avslagene i Utlendingsdirektoratet (UDI), opplyser UNEs informasjonssjef Bjørn Lyster. Han sier at Midttømmes forslag er et politisk spørsmål og at UNE derfor ikke kan ha noen mening om det. (©NTB)
Nylige artikler
Staten sløser – men hvem er syndebukken?
Dette er G7-lederne enige om
Høyre vil ha mer hemmelighold rundt jobbsøkere
Spørsmål om kuttet i drivstoffavgiften opp i Stortinget
8 av 10 innkjøpere i offentlig sektor mener eksterne konsulenter bidrar med spisskompetanse de selv ikke har tilgang på
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt