Annonse
Helse
Blå Kors tror pandemien kan ha forverret situasjonen for de alkoholavhengige
I fjor ble det registrert 386 alkoholutløste dødsfall i Norge. Blå Kors tror koronapandemien kan ha forverret situasjonen for de alkoholavhengige.
Annonse
386 alkoholutløste dødsfall er en økning på 77 dødsfall fra 2019, viser tall fra Folkehelseinstituttets (FHI) dødsårsaksregister.
Divisjonsdirektør i Blå Kors, Kjetil Haga sier til P4 at han tror koronapandemien kan ha forverret situasjonen for de alkoholavhengige.
– Vi frykter jo det, og det kan se slik ut, at de som hadde for høyt alkoholkonsum og avhengighet fra før har fått økte problemer gjennom året, sier han.
De fleste, 181 personer, døde av alkoholforgiftning, altså alkoholisk leversykdom, mens 139 personer døde av psykiske lidelser og atferdsforstyrrelser som følge av alkohol.
Nylige artikler
Støre vil ikke at bøndene skal sakke akterut igjen
Avgiftskuttene på drivstoff slo rett inn på prisene
Felleskjøpet-topp får ny rolle etter aksjeavsløring
Lederutvikling: Vi vet hva som virker – hvorfor gjør vi noe annet?
Folkehelse er også å ha noe meningsfullt å gå til
Mest leste artikler
Oppsagt kommunedirektør tapte i lagmannsretten – Kragerø kommune vant fullt ut
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
EUs likelønnsdirektiv kan gi ansatte rett til å sammenligne lønn
Kongshavn blir ny fergeterminal i Oslo: Ap og Frp raser mot avtalen
Ingvill Kvernmo om arbeidsmiljø og sykefravær: Hva holder folk i jobb?