Helse
Bønder sliter psykisk under koronaen
Isolasjon, ensomhet og psykiske utfordringer. Det har blitt hverdagen for mange norske bønder i koronatiden.
Mange bønder er ensomme og mer isolert etter koronautbruddet, viser en undersøkelse Sentio har gjort for Frende Forsikring.
– Mange jobber alene eller sammen med familien. Nå fører muterte virus og kraftige geografiske nedstengninger til enda mer sosial isolasjon også utenfor jobb, sier Øystein Øren i Frende Forsikring i en pressemelding.
Koronatiltakene forsterker følelsen av ensomhet, mener Øren, som er produktsjef med ansvar for landbruk i Frende.
Norges Bondelag bekrefter at koronarestriksjoner har negative konsekvenser for dem som jobber i landbruket.
– Strenge restriksjoner begrenser mye både faglig og sosialt for bøndene, sier Astrid Solberg, som er organisasjonssjef og beredskapsansvarlig i Norges Bondelag.
Mentalt utfordrende
1000 personer som jobber innen jordbrukssektoren har svart på undersøkelsen. Blant kommentarene som går igjen, er at pandemien «begrenser det sosiale nettverket», «gir mindre kontakt med folk», «jeg er mer alene» og at det er «mentalt utfordrende».
Forhåpentlig er vi i gang med oppløpssiden av det som har vært en lang maraton.
– De som driver alene, jobber aleine. Når de ikke kan møte andre i samme situasjon blir de isolert, og går glipp av treffpunkter de ellers ville hatt med kolleger i samme næring. Mange har også litt ulik erfaring med digitale møter, men hopper i det etter beste evne, sier Øren i Frende.
Andre kommentarer handler om frykt for å bli syk som eier av en enkeltpersonsbedrift og at de opplever færre fysiske møter enn vanlig.
– Forhåpentligvis vil frykt og ensomhet som mange norske bønder kjenner på, avta når vi får stadig flere vaksiner og gode resultater. Vi er alle i samme båt og må hjelpe hverandre over kneika. Forhåpentlig er vi i gang med oppløpssiden av det som har vært en lang maraton, sier Øystein Øren.
Nylige artikler
Når arbeidsgiver vil si opp en sykemeldt ansatt
Nordmenn skeptiske til å erstatte Nato
Seieren over Brasil slo ut på jordskjelvmålere
– Stortinget burde jobbet med sykefravær – og AFP som er på ville veier
Norges naive exit-strategi
Mest leste artikler
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere
Pride skaper mer motstand: Skepsisen øker i Norge
Torstein Nesheim: Telenor tar smidig produktorganisering helt ut – dette betyr det for norsk arbeidsliv
Kvinner med ADHD møter ofte ekstra utfordringer, også i arbeidslivet
Rune Glomseth om skyggestrukturer i organisasjoner: Slik virker uformell makt og nettverk