Samfunn
Brenner inne med ubrukt milliard til samferdsel
I fjor klarte ikke samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp) å bruke opp rekordbevilgningene hun fikk til utbedring og vedlikehold av vei og jernbane. 1 milliard kroner er ennå ikke brukt.
Pengene ble bevilget til bruk i løpet av 2010 og skulle blant annet gå til å dekke inn noe av det store etterslepet på vedlikehold av jernbanenettet, til utbedringer av E6 og til flere presserende rassikringsprosjekter.
Men Kleppa har ikke klart å bruke opp rekordbevilgningene, melder NRK.
– Jeg vil helst at pengene skal brukes det året de blir bevilget. Samtidig må en ha forståelse for at det kan skje uforutsette ting, sier Kleppa som en forklaring.
Blant veiprosjektene som er forsinket er den såkalte «Vossapakken», som skulle sikre bedre vei til Voss, utbedring av E6 over Filefjell og vest for Alta, mens på jernbanesiden er midler som skulle brukes til blant annet sikring av planoverganger, tunnelsikkerhet og rassikring fortsatt ubrukt.
I tillegg er 230 millioner jernbanekroner ubrukt fordi allerede gjennomførte utbedringer og prosjekter ble billigere enn budsjettert.
Nå vil Samferdselsdepartementet søke om at rundt 400 millioner kroner av de ubrukte midlene blir overført til 2011-budsjettet. (©NTB)
Nylige artikler
Hva Itera har lært om kriseledelse under krigen i Ukraina
Her er Støres plan for Norge de neste årene
Ung, ivrig og utslitt?
Vedum stenger døra for MDG i oljepolitikken
Far og sønn sto bak masseskytingen i Australia som kostet 15 liv
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere