Samfunn
De rike blir rikere i Norge
Kløften mellom fattig og rik blir stadig større i Norge, ifølge en ny OECD-rapport. Norge ligger på åttendeplass på en oversikt over land hvor forskjellen i lønnsinntekt øker mest.
Det er Dagsavisen som omtaler rapporten. Den viser at siden midten av 1980-tallet så har de med lavest inntekt i Norge hatt en gjennomsnittlig lønnsvekst på 1,4 prosent i året. Tilsvarende har de med høyest lønninger fått 2,3 prosent mer i lønn i året.
Avisen peker på store endringer i arbeidslivet de siste to tiårene. Økt grad av automatisering i industrien, kombinert med økt etterspørsel etter utdannet arbeidskraft har gått ut over de arbeidstakerne som har lite utdanning.
Det pekes også på fri flyt over landegrensene i EU- og EØS-området som har ført til at flere utenlandske arbeidstakere finner seg i langt dårligere betalte jobber enn nordmenn flest. Parallelt med dette har flere som tjener godt, nytt godt av positive ringvirkninger ved å ha en høy inntekt. De har kunnet spare mer, og dermed fått høye renteinntekter. (©NTB)
Nylige artikler
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
NVE varsler betydelig høyere strømpriser på grunn av datasentre: – Det er uakseptabelt
Kraftig advarsel fra næringslivet mot Sps datasenter-u-sving
Den farligste påvirkningsoperasjonen er den vi retter mot oss selv
Flere søkere til julejobber: – Kan åpne dører
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens