Samfunn
De rike blir rikere
68-generasjonen har vært spesielt heldig med samfunnsutviklingen, slås fast i en ny SSB-analyse.
Norges mest siterte forsker på ulikhet, SSBs Rolf Aaberge, har i en ny analyse fra SSB sett på økningen i såkalt formuesulikhet.
Et mye brukt mål på ulikhet, Gini-indeksen, har økt fra 66,6 i 2012 til 72,3 i 2016. Det er en økning på 8,5 prosent i denne perioden.
Det er den raskeste økningen på minst 25 år.
Forklaringen ligger i at aksjer og andre verdipapirer er blitt mer konsentrert i toppen av formuesfordelingen.
De rikeste har også tatt en større andel av totalpotten de siste årene. Bare siden 2013 har de 10 prosent rikeste økt sin andel av all formue fra 51,4 prosent til 57,7 prosent i 2016. En økning på 12,2 prosent.
På dette målet økte ulikheten raskere i perioden 2007 til 2010.
Gylden generasjon
Aaberge konkluderer ikke bare med at ulikheten i formue har økt de siste årene, men at enkelte årskull har kommet mye bedre ut av samfunnsutviklingen enn andre.
Og det er den mye omtalt 68-generasjonen som virkelig har truffet planken.
De 15 første etterkrigs-kullene har hatt en betydelig større økning i gjennomsnittlig formue enn fødselskull fra midten av 60-, 70- og 80-tallet.
Litt overraskende viser det seg at kull født på 60- og 70-tallet hadde relativt høye gjennomsnittsformuer da de var i 30-40-årene, men de har sakket akterut senere i livet sammenlignet med dessertgenerasjonen.
- Knuser alenemoren - Siden 2005 har dessertgenerasjonen fått fem ganger mer enn alenemoren
Aaberge skriver at en mulig forklaring kunne være effekten av den økte innvandringen de siste 20 årene, men dataene viser at innvandringen bare har en marginal effekt på formuesforskjellene.
Boliger jevner ut
Analysen viser også at bolig utgjør stadig mer av folks formue. I 1995 var boligene 60 prosent av den totale formuen i landet. i dag utfgjør boligene 71 prosent.
Aaberge finner at ulikheten hadde vært større dersom færre nordmenn hadde eid sin egen bolig.
Nylige artikler
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
NVE varsler betydelig høyere strømpriser på grunn av datasentre: – Det er uakseptabelt
Kraftig advarsel fra næringslivet mot Sps datasenter-u-sving
Den farligste påvirkningsoperasjonen er den vi retter mot oss selv
Flere søkere til julejobber: – Kan åpne dører
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens