Samfunn
Eldreombudet anklager regjeringen for å svikte de eldre
Regjeringen får sterk kritikk fra Eldreombudet for mangel på nye koronatiltak mot den sosiale isolasjonen av eldre.
Eldreombudet er svært skuffet over at statsminister Erna Solberg og helseminister Bent Høie ikke kom med nye tiltak mot den sosiale isolasjonen da de orienterte Stortinget om koronasituasjonen mandag.
Mange eldre isolerer seg hjemme under koronapandemien. Og de som bor i helse- og omsorgsinstitusjoner, har i mange kommuner små muligheter til å få besøk, påpeker Eldreombudet i en pressemelding.
– Isolerte eldre blir glemt
– Det er godt at regjeringen varsler nye tiltak for langtidsledige og for utsatte barn og unge. Men at de isolerte eldre blir glemt, er fullstendig uakseptabelt. Statsministeren nevnte kun eldretiltak som er vedtatt tidligere, sier eldreombud Bente Lund Jacobsen.
– Den sosiale isolasjonen kan få svært alvorlige følger for eldres psykiske og fysiske helse, sier hun.
Tause om besøk på sykehjem
Eldreombudet kritiserer også regjeringen for ikke å si et ord om hva dagens smittesituasjon betyr for muligheten til å besøke dem som bor i helse- og omsorgsinstitusjonene.
Skolene og idretten ble grundig omtalt i orienteringen til Stortinget, men helse- og omsorgsinstitusjonene sier regjeringen ikke noe om, konstaterer ombudet
– Jeg frykter at dette informasjonsvakuumet fører til at kommunene legger seg på en unødvendig streng linje, der dørene til institusjonene blir stengt uten at den lokale smittesituasjonen tilsier det, sier Jacobsen.
(Artikkelen fortsetter under bildet.)
– Opprørende
– Vi ser eksempler på at kommuner nesten uten smitte så godt som stenger dørene til institusjonene. Det er opprørende. Beboernes rett til besøk kan ikke settes til side uten at det er helt nødvendig, understreker hun.
Eldreombudet påpeker også til at Helsedirektoratet ikke har oppdatert informasjonen på nett om besøk i institusjoner siden 14. desember.
– Det er krevende for kommunene å finne ut hvor åpne eller lukkede institusjonene skal være. Det blir ikke enklere når regjeringen og Helsedirektoratet nå er tause om hele problemstillingen. Nå må de nasjonale myndighetene våkne, sier eldreombud Bente Lund Jacobsen.
Nylige artikler
Regjeringen vil at alle skal få behandling innen 60 dager
Forsvaret settes inn for å løse politioppgaver i fredstid – en varslet løsning som bør vekke innbyggere og politikere
Sløseri på toppen, snikrasjonering på bunnen
Har inngått sluttavtale – får ikke attest
Kvinneandelen blant styreledere i statens selskaper faller for tredje år på rad
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
Tom Karp om sterke ledere: Derfor utfordres demokrati og ledelse nå
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre